1. Kako se pokreće postupak istraživanja pojedinačne ili masovne grobnice žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja?

  • Prijavom fizičke i/ili pravne osobe Ministarstvu hrvatskih branitelja
  • Vlastitim istraživanjima Ministarstva hrvatskih branitelja


Kako je uglavnom riječ o neobilježenim i prikrivenim grobnim mjestima koje tek treba utvrditi i istražiti Ministarstvo hrvatskih branitelja, koje operativno provodi navedene zadaće, prilagodilo je metode prikupljanja, objedinjavanja i analize podataka te metode istraživanja krajnjem cilju, a to je: na što ekonomičniji način, uz korištenje postojećih resursa i saznanja drugih institucija što preciznije i pouzdanije utvrditi mjesta na kojima se nalaze masovni grobovi iz razdoblja Drugog svjetskoga rata i poslijeratnoga razdoblja.

Kada dokazi prikupljeni za pojedinu lokaciju udovoljavaju kriteriju utemeljene sumnje ta se lokacija smatra pripremljenom za probna iskapanja, odnosno ekshumaciju i utvrđivanje broja posmrtnih ostataka. Istraživanje se smatra završenim sa završetkom probnih iskapanja. Ukoliko se iskapanjima utvrdi postojanje grobnice, sukladno Zakonu utvrđuje se broj žrtava kao i drugi parametri potrebni za obilježavanje te lokacije (okolnosti stradavanja, kolektivni identitet žrtava, ako postoje uvjeti i osobni identitet žrtava).

Ako probna iskapanja ne potvrde sumnju u masovnu grobnicu, konstatira se negativan nalaz, a ovisno o sadržaju podupiruće dokumentacije slučaj se ili zatvara ili se nastavlja daljnja obrada, kako bi se utvrdila lokacija.

Ministarstvo hrvatskih branitelja će:
 
  • Prikupiti i obraditi podatke i arhivske građe o žrtvama
 
  • Istražiti groblja u suradnji s relevantnim subjektima
 
  • Utvrditi broj posmrtnih ostataka u pronađenim grobnicama
 
  • Urediti pronađena groblja i njihove pristupne putove, postaviti natpise na uređena groblja i provoditi nadzor nad njihovim održavanjem
 
  • Evidentirati sva utvrđena groblja