- Objavljeno: 02.12.2024.
U Vukovaru identificirano sedam osoba nestalih u Domovinskom ratu, među žrtvama otac i dva sina
„To su podaci koji govore o razmjerima počinjenih zločina, kao i o teškim sudbinama žrtava i vas obitelji, koji ste 33 godine čekali kako bi napokon saznali istinu o sudbini svojih bližnjih“, kazao je ministar Medved, poručivši obiteljima: „Naša je misija pronaći sve osobe nestale u Domovinskom ratu, omogućiti im dostojno počivalište, a vama, njihovim obiteljima, mir. Mi smo danas i sve dane i godine s vama u traganju za istinom, a istina je ovaj put otkrivena uz cestu na putu od Vukovara do Negoslavaca”
U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru 2. prosinca identificirano je sedam osoba nestalih i smrtno stradalih u Domovinskom ratu, dvojica hrvatskih branitelja i pet civilnih žrtava, ekshumirani iz dvije grobnice pronađene u rujnu i studenome o. g.
Uz njihove obitelji, identifikaciji je nazočio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa suradnicima. Izražavajući sućut obiteljima, istaknuo je punu predanost Vlade RH i Ministarstva hrvatskih branitelja u rješavanju sudbine svih osoba nestalih u Domovinskom ratu. Istaknuo je da su obje grobnice pronađene temeljem informacija dobivenih od Sigurnosno-obavještajne agencije te iznio osnovne podatke o okolnostima nestanka pronađenih osoba.
Odvedeni su uglavnom iz svojih kuća te im se posljednji trag veže uz Negoslavce, gdje su napokon i pronađeni njihovi posmrtni ostaci. Dvije osobe ekshumirane u rujnu 2024. odvedene su u rujna 1991. iz svojih domova u Vukovaru. Među žrtvama iz masovne grobnice su otac i dva sina, odvedeni iz svoga doma na Jakobovcu kod Sotina, a jedna je osoba iz BiH i bio je zaposelnik farme Jakobovac, odakle je i odveden u Negoslavce.
Medved: Podaci govore o razmjerima počinjenih zločina i teškim sudbinama žrtava
„To su podaci koji govore o razmjerima počinjenih zločina, kao i o teškim sudbinama žrtava i vas obitelji, koji ste 33 godine čekali kako bi napokon saznali istinu o sudbini svojih bližnjih“, kazao je u obraćanju obiteljima ministar Medved.
„To je ujedno pokazatelj našeg odgovornog i sustavnog pristupa kakav imamo od prvog dana moga mandata, a rezultati koje imamo ohrabruju nas da nastavimo ustrajno i predano raditi“, dodao je, poručivši: „Naša je misija pronaći sve osobe nestale u Domovinskom ratu, omogućiti im dostojno počivalište, a vama, njihovim obiteljima, mir. Mi smo danas i sve dane i godine s vama u traganju za istinom, a istina je ovaj put otkrivena uz cestu na putu od Vukovara do Negoslavaca.”
Nakon prelimirane obrade posmrtnih ostataka u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Dr. Juraj Njavro u Vukovaru, na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu u vrlo kratkom roku napravljena je obrada i DNA analiza, na čemu je ministar Medved zahvalio ravnatelju bolnice dr. Anti Blažanoviću i prof. Milovanu Kubatu sa Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta u Zagrebu, koji su također nazočili današnjoj identifikaciji.
Pojasnio je da, unatoč velikom proteku vremena, modernizacija opreme DNA laboratorija i ulaganje u ljudske kapacitete unaprjeđuje cjelokupan proces te zahvalio obiteljima na povjerenju i strpljenju, kao i svima koji sudjeluju u tom iznimno osjetljivom, složenom i zahtjevnom procesu.
Posebno je zaahvalio obiteljima na razumijevanju, strpljenju i povjerenju, kao i svim dionicima procesa na suradnji i predanosti, posebno onima koji neumorno rade u teškim vremenskim i drugim uvjetima.
Alvir: Znali su gdje su i šutjeli 33 godine, ali zahvaljujući hrvatskim institucijama ipak smo korak bliže istini
Dr. Blažanović je istaknuo odgovoran i temeljit pristup u procesu traženja osoba nestalih u Domovinskom ratu, poručivši da će svi uključeni u proces jednako predano, odgovorno i snažno raditi kako bi se saznala istina o svim nestalima, a prof. Kubat istaknuo je da će Zavod i nadalje ustrajno raditi na identifikaciji ekshumiranih i neidentificiranih posmrtnih ostataka.
Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izrazila je zadovoljstvo što će sedam žrtava napokon dobiti svoj identitet, a njihove obitelji pronaći svoj mir. Ujedno je izrazila nezadovoljstvo što je prošlo više od tri desetljeća iščekivanja i strepnje koje su obitelji proživjele u traganju za svojim bližnjima, a neki nisu ni doživjeli ovaj dan, iako su oni koji su znali cijelo vrijeme gdje su posmrtni ostaci šutjeli o tome.
Apelirala je na sve one koji još uvijek šute, a znaju, da napokon olakšaju svoju savjest i kažu gdje su druga grobišta, te je zahvalila Ministarstvu hrvatskih branitelja i svima koji neumorno rade na traženju osoba nestalih u Domovinskom ratu, zaključivši da smo današnjom identifikacijom, zahvaljujući hrvatskim institucijama, ipak bliže istini te izrazivši nadu da će i druge obitelji pronaći svoje bližnje.
Od 2016. identificirano 280 hrvatskih branitelja i civila iz Domovinskog rata
U mandatu ministra Medveda, od 2016. godine proces traženja osoba nestalih u Domovinskom ratu intenzivirao se i ojačao u svim segmentima, posebno u pogledu institucionalnog pristupa i metodologije rada te osnažene međuresorne suradnje, kao i kroz partnerstvo s udrugama koje okupljaju obitelji nestalih osoba.
Tako su u razdoblju od 2016. godine provedena terenska istraživanja na 406 lokacija, pretraženo je više od 980 tisuća četvornih metara, pronađeno je šest masovnih i niz pojedinačnih grobnica te je u tom razdoblju sveukupno ekshumirano najmanje 197 osoba, a identificirano 280 hrvatskih branitelja i civila.
Sve masovne grobnice pronađene su na širem vukovarskom području, i to: kod Marinaca (2018.) iz koje su ekshumirane i identificirane četiri osobe, kod Bobote (2022.) iz koje je ekshumirano 13, a identificirano 12 osoba, Šarviz dola (2023.) iz koje su ekshumirani i identificirani posmrtni ostaci 11 osoba, u Bogdanovcima su ove godine ekshumirane četiri osobe, na Petrovačkoj doli najmanje 10 osoba te kod Negoslavaca pet danas identificiranih osoba, dok su dvije osobe iz pojedinačne grobnice pronađene također kod Negoslavaca.
Hrvatska traga za još 1782 osobe nestale u Domovinskom ratu
Republika Hrvatsa traga za još 1782 osobe nestale u Domovinskom ratu. Najveći broj neriješenih slučajeva je s područja Vukovarsko-srijemske županije, njih 489, a s područja Grada Vukovara 365. gdje su u proteklih osam godina istražene 142 lokacije te su i trenutačno u tijeku pretraživanja određenih lokacija.
Nakon pronalaska posmrtnih ostataka na Petrovačkoj doli, čija je obrada još u tijeku, nastavlja se intenzivna pretraga i tog sumnjivog područja, koje više nije aktivno odlagalište otpada, a česte pretrage terena provode se i na području Banovine te zapadne Slavonije.
U tijeku je i revizija svih ekshumiranih neidentificiranih posmrtni ostataka i prikupljanje dodatnih krvnih uzoraka, što je zahvaljujući suvremenoj opremi i dodatnim uzorcima krvi već rezultiralo identifikacijama žrtava.
Ministar Medved pozvao je sve obitelji na suradnju i u tom pogledu, napose članove obitelji koji to do sada nisu učinili, kao i one kod kojih je nedostatno uzoraka, da daju krvne uzorke jer je to preduvjet za uspješnu identifikaciju. Svi koji to trebaju učiniti o tome su i obaviješteni.
I ovom prilikom pozvali su sve koji mogu pomoći u pronalasku nestalih osoba da svoja saznanja podijele s Ministarstvom hrvatskih branitelja ili drugim nadležnim tijelima Republike Hrvatske kako bi pridonijeli rješavanju ovog prioritetnog humanitarnog pitanja.