U Slavonskom Brodu obilježen Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu

  • Slika /Foto 2025-2/Sl.Brod 03.05.2025.___0001.JPG
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

“Znam da vrijeme ne liječi rane, ali nauči nas da se nosimo s njima, a to se posebno odnosi na vas roditelje koji ste izgubili djecu u velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku. S nama su danas i djeca čiji su roditelji poginuli u Domovinskom ratu. Oni su odrasli bez svojih roditelja, a vi ste nastavili živjeti bez svoje djece”, poručio je ministar Medved, naglasivši da Hrvatska ne zaboravlja svoje žrtve

Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu obilježava se svake godine 3. svibnja u Slavonskom Brodu, kad je na taj dan 1992. godine ubijeno najviše djece u jednom danu, a danas se prvi put obilježava kao državni spomendan.

U Slavonskom Brodu tijekom Domovinskog rata poginulo je 28 djece, najviše u Hrvatskoj, te je podignut spomenik poginuloj djeci simboličnog naziva Prekinuto djetinjstvo, kod kojega je danas počast odao predsjednik Vlade Andrej Plenković, a uz njega su bili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.

Potom su se u Samostanu crkve Presvetog Trojstva susreli s obiteljima poginule i stradale djece u Domovinskom ratu, zahvalivši im što godinama kontinuirano obilježavaju uspomenu na djecu poginulu u Domovinskom ratu.

Plenković: Stradanja djece u Domovinskom ratu pokazuju karakter velikosrpske agresije

Premijer Plenković zahvalio je predsjednici Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske Julijani Rosandić na angažmanu i ministru Medvedu na donošenju Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata iz 2021. i na inicijativi da ove godine Vlada predloži Hrvatskom saboru izmjene zakona o blagdanima i spomendanima.

"I zbog toga je današnje polaganje vijenaca ispred spomenika Prekinutoga djetinjstva, i na neki način prekinutih života, ne samo onih kojih više nema, nego i vrlo traumatiziranih života njihovih obitelji, bilo dodatno simbolično", rekao je Plenković.

Podsjetio je kako su u  vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku 'mete bile stambene zgrade, ljudi u skloništima, djeca na igralištima'. "To govori o karakteru agresije velikosrpskog Miloševićevog režima na Hrvatsku. Nisu to bili nikakvi vojni ciljevi koji bi se na bilo koji način mogli opravdati, jer cijela agresija se, naravno, ne može opravdati, ali ovo su bili najstrašniji zločini. Dio je procesuiran, ali nažalost ovakve teške zločine nismo nikada doveli pravdi", rekao je premijer Plenković.

U sklopu obilježavanja, koje se održava u organizaciji Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske i uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, služena je misa u Crkvi Presvetog Trojstva, koju je predvodio požeški biskup emeritus Antun Škvorčević. U nadahnutoj propovijedi kazao je kako, iako je odavno utihnulo oružje, rat u nekima još uvijek traje, dodaši kako je mržnja svojevrstan nastavak zla agresora te kako se trebamo boriti protiv toga.

Potom su izaslanstva polaganjem vijenaca i ruža odala počast kod spomenika Prekinuto djetinjstvo. Prigodan program održan je u Glazbenoj školi, gdje se okupljenima u ime organizatora obratila predsjednica Zajednice Julijana Rosandić, u ime roditelja poginule djece Zdenka Mijatović, a u ime predsjednika Vlade ministar Medved.

Medved: Hrvatska nikada neće zaboraviti svoje žrtve i nevinu djecu

“Znam da vrijeme ne liječi rane, ali nauči nas da se nosimo s njima, a to se posebno odnosi na vas roditelje koji ste izgubili djecu u velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku. S nama su danas i djeca čiji su roditelji poginuli u Domovinskom ratu. Oni su odrasli bez svojih roditelja, a vi ste nastavili živjeti bez svoje djece”, rekao je ministar Medved te dodao kako su uz njih danas bila i hrvatski branitelji, ratni vojni invalidi i zapovjednici te brojni građani, mladi i djeca, što simoblizira naše zajedništvo i jedinstvo.

“Ovaj spomendan istodobno je priznanje najveće boli koju obitelji stradale djece nose i snažno upozorenje budućim generacijama na odgovornost očuvanja djetinjstva, sigurnosti i života bez straha, gubitaka i oružja. On nas podsjeća na majke koje su izgubile svoju djecu, na nevine živote čiju su sreću i radost prekinuli zločini. I nosi u sebi jasnu poruku: da nikada više nijedno dijete ne bude žrtva rata”, poručio je Medved, dodavši da Hrvatska ne zaboravlja svoje žrtve.

Kazao je kako će taj dan, kada je život izgubilo sedmero djece, ostati upamćen kao najkrvaviji ratni dan u povijesti ovog grada, Slavonskoga Broda koji je postao simbol razaranja, gubitaka i boli.

“Danas, okupljeni oko bolnih uspomena, duboko svjesni patnji koje su nevina djeca i njihovi roditelji prošli, mi kao društvo šaljemo jasnu poruku: ne smijemo zaboraviti i nikada ne smijemo dopustiti da se takvo nešto ponovi”, kazao je Medved.

Kazao je i kako Hrvatska ispunjava svoju obvezu prema civilnim žrtvama velikosrpske agresije kroz Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, koji će se prema potrebama prilagoditi i dopuniti.

Na kraju je poručio kako ovaj dan treba biti dan tišine, jer bol roditelja za izgubljenom djecom nadjačava svaki govor.

Uz obitelji poginule i stradale djece, komemorativnom skupu nazočili su i izaslanik predsjednika RH brigadir Stjepan Krešić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Pero Ćosić, izaslanik ministra obrane državni tajnik Branko Hrg, državna tajnica u Ministarstvu demografije i useljeništva Željka Josić, izaslanik ministra vanjskih i europskih poslova Domagoj Knežević, župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor, generali Hrvatske vojske te predstavnici udruga iz Domovinskog rata.



Pisane vijesti