- Objavljeno: 30.08.2021.
U Glini obilježen Međunarodni dan nestalih osoba i Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu
„Neka ovaj Dan sjećanja na osobe nestale u Domovinskom ratu ne bude samo spomendan, nego i dan zova savjesti kako bi pitanje – gdje su naši najmiliji? – koje muči tolike hrvatske obitelji napokon dobilo svoj odgovor,” poručio je premijer Plenković, dodavši da će Ministarstvo hrvatskih branitelja uz čvrstu potporu Vlade ustrajati na rješavanju pitanja nestalih osoba
Međunarodni dan nestalih osoba i Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu obilježen je 30. kolovoza u Glini, pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja, a uz članove obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila obilježavanju su nazočili predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa suradnicima, ministri Gordan Grlić-Radman, Darko Horvat i Radovan Fuchs te ministrica Nataša Tramišak, izaslanik predsjednika Republike general-bojnik Tihomir Kundid, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Marin Piletić, izaslanik ministra obrane general-pukovnik Drago Matanović, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak i gradonačelnik Gline Ivan Janković, saborski zastupnici, predstavnici Crvenog križa, braniteljskih i stradalničkih udruga te drugi uzvanci.Obilježavanje je počelo odavanjem počasti kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u Domovinskom ratu “Suza”, gdje su izaslanstva položila vijence, a molitvu je predvodio glinski župnik Ivica Mađer. Potom je u crkvi Sv. Ivana Nepomuka služena misa za sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civilne žrtve, koju je predvodio sisačko-moslavački biskup Vlado Košić. Ukazao je na važnost vraćanja ljudskog dostojanstva svim žrtvama, posebno istaknuvši potrebu rješavanja sudbine osoba nestalih u Domovinskom ratu. Ukazao je i na ulogu hrvatskih branitelja u društvu, apelirajući na sve da cijene njihovu žrtvu za domovinu.
U organizaciji Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata te Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskoga rata, nakon mise ispred crkve održan je prigodan program u sklopu kojega su se obratili organizatori i najviši uzvanici, a Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja predstavila je svoje aktivnosti i opremu koja se koristi u potrazi za nestalima.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković zahvalio je Savezu udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja što su ove godine za mjesto središnjega obilježavanja Međunarodnog dana nestalih osoba i Dana sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu odabrali Glinu. “Uz činjenicu da je područje Banovine opustošeno u velikosrpskoj agresiji, da su mnoge rane još otvorene, brojne sudbine i dalje neriješene, ovo je i snažna poruka solidarnosti i zajedništva u patnji sa stanovništvom ovoga kraja pogođenoga razornim potresom,” kazao je.
“Ministarstvo hrvatskih branitelja uz čvrstu potporu Vlade i dalje će ustrajati na rješavanju pitanja nestalih osoba. To je naša obveza i izraz dubokoga poštovanja prema njihovoj žrtvi, prema patnjama njihovih obitelji, ali i prema hrvatskom društvu u cjelini jer samo društvo koje poštuje svoje žrtve i svoju prošlost može na dobrim temeljima graditi bolju budućnost. Vlada je uz vas i bit će uz vas,” poručio je premijer obiteljima nestalih te dodao kako je potpredsjednik Vlade i resorni ministar Tomo Medved uvijek uz njih.
Zahvalio im je na povjerenju i potpori, kao i svim nadležnim tijelima i svima koji se bave ovim izuzetno teškim, ali bitnim pitanjem te dodao: “Dakako da je suradnja Srbije ključna za rješavanje sudbine nestalih, i mi ćemo na tome ustrajno inzistirati na svim razinama i u svakoj prigodi.”
“To će biti i dalje naš prioriet radi svih naših nestalih sve dok zadnjeg ne pronađemo, zbog vas obitelji koje imate pravo na istinu, zbog svih nas kao i zbog budućih naraštaja. I budite uvjereni da nećemo stati sve dok ne saznamo istinu o svakom našem nestalom i sve dok svaki od njih ne bude počivao u miru. To je obećanje vama obiteljima koje traže svoje najmilije, ali i poruka svima koji nešto znaju i poziv da olakšaju svoju savjest,” poručio je premijer, zaključivši: “Stoga, neka ovaj Dan sjećanja na osobe nestale u Domovinskom ratu ne bude samo spomendan, nego i dan zova savjesti kako bi pitanje – gdje su naši najmiliji? – koje muči tolike hrvatske obitelji napokon dobilo svoj odgovor.”
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u izjavi za medije istaknuo je napore i postigunća Ministarstva hrvatskih branitelja u traganju za osobama nestalim u Domovinskom ratu, pri čemu se posebno osvrnuo na unaprjeđenje tehnologije i modernizaciju opreme, kao i usavršavanju ljduskih potencijala u tom pogledu. Izrazio je zadovoljstvo suradnjom s obiteljima koje okupljaju udruge nestalih hrvatskih branitelja i civila, poručivši da će i nadalje u partnerstu i zajedništvu raditi na rješavanju ovog najtežeg humanitarnog pitanja čije je rješavanje prioritet Minstarstva hrvatskih branitelja.
U ime organizatora nazočne je pozdravila predsjednica Saveza Ljiljana Alvir, a poseban pozdrav uputila je članovima obitelji nestalih koji nisu mogli doći u Glinu. Govoreći kako se ovo najteže humanitarno pitanje nerješenih sudbina prenosi na djecu, izrazila je nadu da neće i na unuke te uputila poruku vlastima u Repbulici Srbiji: “Recite konačno istinu, otvorite arhive, dajte podatke, nemojte taj teret ostaviti budućim generacijama, ako ne zbog civilizacijskog i humanitarnog razloga pa i kršćanskog morala, onda zbog vaših unuka.”
Poručila je i onima koji žive u Hrvatskoj i znaju gdje su grobnice da si olakšaju savjest i skinu taj teret sa sebe, dodaviši kako se sve može oprostiti, ali je za to potrebno priznanje i pokajanje. Apelirala je i na one koji manipuliraju tim najtežim pitanjem da prekinu s uznemiravanjem obitelji i obmanom javnosti, podsjetivši da je Zakonom o osobama nestalim u Domovinskom ratu predviđeno nagrađivanje dostavljanja informacija, ali i kažnjavanje skrivanja istih.
Institucijama u Republici Hrvatskoj proučila je da budu čvrsti i još čvršći u odnosu s Republikom Srbijom. “Nema ustupaka niti popuštanja na putu u Europsku Uniju, dok se ne rješi ovo pitanje,” kazala je te ujedno poručila i institucijama EU-a da zaštiti obitelji nestalih osoba i njihovo pravo na istinu.
Predsjednica Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Julijana Rosandić istaknula je i kako su civilni stradalnici podnijeli žrtvu i mnogi doživjeli istu sudbinu kao i hrvatski branitelji te se mnogi i danas vode kao nestali. Zahvalila je Vladi i Ministarstvu hrvatskih branitelja na donošenju Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata kojim su ispravljene dugogodišnje nepravde spram civilnih stradalnika.
I predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskoga rata Sandra Rapčak pozvala je hrvatske vlasti da još žešće nastupe prema Republici Srbiji. Posebno je zahvalila Ministarstvu hrvatskih branitelja na naporima koje ulaže u ovom iznimno zahtjevnom procesu, poručivši kako obitelji i djeca nestalih u Domovinskom ratu i dalje nastavljaju svoju borbu za istinom kako ne bi taj teški teret ostavili budućim generacijama.
Prigodnim govorima okupljenima su se obratili i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak te gradonačelnik Gline Ivan Janković, kao i predsjednik Hrvatskog crvenog križa Robert Markt. Svi su u svojim obraćanjima apelirali na one koji imaju informacije i bilo kakva saznanja o nestalim osobama ili prikrivenim grobnicama da ih podijele s nadležnim tijelima kako bi se rasvijetlila sudbina još 1858 osoba za kojima se traga, od kojih je nepoznata sudbina njih 1458, a traga se i za 400 posmrtnih ostataka ubijenih osoba.
Međunarodni dan nestalih osoba u Republici Hrvatskoj obilježava se od 2002. godine, a od prošle godine 30. kolovoza proglašen je i spomendanom te je prvi put obilježen i Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu.