- Objavljeno: 07.10.2023.
Obilježena 33. obljetnica Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH Rakitje
“Danas, kada se prisjetimo tog vremena, možemo biti ponosni što smo prepoznali taj povijesni trenutak stvaranja hrvatske države i dali svoj doprinos u njezinoj obrani i oslobađanju”, poručio je ministar Medved
Odavanjem počasti kod spomen-obilježja poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH, u vojarni „Vitez Damir Markić“ u Rakitju počelo je obilježavanje 33. obljetnice postrojbe, na kojem je sudjelovao potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.Središnja svečanost je održana ispred Spomen doma Tigrova u Rakitju, a u prigodnom obraćanju ministar Medved prisjetio se ustrojavanja jedinice čiji je pripadnik i sam bio.
“Danas, kada se prisjetimo tog vremena prije 33 godine, možemo biti ponosni što smo prepoznali taj povijesni trenutak stvaranja hrvatske države i dali svoj doprinos u njezinoj obrani i oslobađanju”, poručio je tom prigodom ministar Medved, čestitajući okupljenim pripadnicima njihovu obljetnicu.
Posebno se prisjetio poginulih pripadnika, zahvalivši njima i njihovim obiteljima na žrtvi za domovinu, a zahvalu je iskazao i svima koji su bili spremni na najveću žrtvu za našu slobodu i neovisnost.
„Naša je dužnost osigurati da se vaš doprinos nikada ne zaboravi i da našu slavnu prošlost poznaju i buduće generacije, vrednujući naše žrtve i Domovinski rat kao temelj hrvatske države“, poručio je Medved i pozvao sve da u zajedništvu nastave izgrađivati Hrvatsku kao što su je zajedno branili i oslobađali.
Jedinica za posebne zadatke MUP-a RH Rakitje bila je jezgra ustrojavanja 1. A brigade Zbora narodne garde, a kasnije i 1. gardijske brigade Tigrovi. Među prvim pripadnicima Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH osamdesetak je polaznika tadašnjeg tečaja Prvi hrvatski redarstvenik.
Nakon ustrojavanja 4 satnije do sredine studenoga 1990. jedinica je brojila 450 pripadnika, a ustrojavanjem 5. satnije početkom 1991. imala je 570 pripadnika. Jedinica za posebne zadatke MUP-a RH preuzela je ulogu obučnog tranzicijskog središta i djelovala zajedno s Antiterorističkom jedinicom MUP-a Lučko.
Prva intervencija Jedinice za posebne zadatke Rakitje bila je u Pakracu krajem prosinca 1990. godine, a već početkom siječnja 1991. raspoređuje se na obrambene položaje na području Zagreba. Početkom ožujka 1991. uslijedila je akcija u Pakracu, gdje zajedno s ATJ Lučko pripadnici jedinice iz Rakitja uspostavlja javni red i mir, te potom i u Kutini, Novskoj i Jasenovcu.
U akciji Plitvice, poznatoj kao “Krvavi Uskrs”, 31. ožujka 1991. poginuo je Josip Jović, pripadnik Jedinice iz Rakitja, ujedno prvi poginuli hrvatski branitelj u Domovinskom ratu. Uz prva iskustva na bojišnici, pripadnici Jedinice za posebne zadatke MUP-a Rakitje pružaju potporu pri ustrojavanju drugih postrojbi MUP-a RH te ustrojavanju Zbora narodne garde.