Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar do sada posjetilo gotovo 300 tisuća učenika osmih razreda iz Hrvatske i BiH

  • Slika /Foto 2025-2/MCDRVU.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Od početka provedbe projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru u punom opsegu, od rujna 2016., Memorijalni centar je posjetilo 290.934 učenika i njihovih pratitelja, a sve troškove snosi Ministarstvo hrvatskih branitelja. Centar je otvoren za sve posjetitelje te je samo u prošloj godini kroz njega prošlo gotovo 100 tisuća učenika i drugih posjetitelja

U Ministarstvu hrvatskih branitelja u petak, 28. ožujka, održana je 86. redovna sjednica Upravnog vijeća Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, na kojoj su predstavljeni ključni rezultati rada za 2024. godinu, potvrđujući značaj ove ustanove u očuvanju sjećanja na Domovinski rat i edukaciji mladih generacija.

Sjednicu je predvodio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved,  ujedno predsjednik Upravnog vijeća, a izvješće za prošlu godinu članovima Upravnog vijeća predočio je ravnatelj JU Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar  Krunoslav Šeremet.

Ova ustanova čuva sjećanje na Domovinski rat i Bitku za Vukovar kroz memorijalne, obrazovne, znanstvene, turističke i međunarodne djelatnosti.

Jedna od glavnih djelatnosti Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar je provođenje programa terenske nastave za učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a od 2022. u terenskoj nastavi u Vukovaru sudjeluju i učenici završnih razreda osnovnih škola u BiH koji se školuju prema nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku.

Od početka provedbe projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru u punom opsegu, od rujna 2016., Memorijalni centar  je posjetilo 290.934 učenika i njihovih pratitelja, a sve troškove snosi Ministarstvo hrvatskih branitelja, osiguravajući prijevoz za učenike iz RH te smještaj, prehranu, ulaznice i stručno vodstvo za sve učenike i njihove pratitelje.

Učenici u sklopu terenske nastave obilaze memorijalne lokacije koje su u nadležnosti Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, a uz MCDRVU to su Spomen dom Ovčara i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, kao i druga memorijalna mjesta na području Grada Vukovara.

Posjet učenika Vukovaru završava Školom mira koja je završna faza terenske nastave učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije.

Pored glavnog projekta posjeta učenika Vukovaru, JU MCDRVU provodi i dodatne obrazovne projekte, uključujući posjete učenika osmih razreda Kninu, Karlovcu, Pakracu, Lipiku i Okučanima. Ovi projekti omogućuju učenicima da na terenu steknu znanja o ključnim bitkama i povijesnim lokacijama iz Domovinskog rata.

Osim edukativnih programa, Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar pruža svim posjetiteljima mogućnost razgledavanja brojnih autentičnih eksponata iz Domovinskog rata, uključujući tenkove, topnička oružja, vozila te jedinstvenu virtualnu rekonstrukciju borbenih uvjeta iz 1991. godine.

Tijekom 2024. godine kroz programe edukacije o vrijednostima Domovinskog rata prošlo je 48.448 učenika i njihovih pratitelja, a Centar je posjetilo ukupno 51.432 posjetitelja, što je sveukupno 99.880 posjeta samo u prošloj godini.

Uz edukativne aktivnosti, iznimno značajan segment rada Ustanove odnosi se na obradu i sistematizaciju arhivskog gradiva vezanog uz Domovinski rat. Tijekom 2024. godine pregledano je i razvrstano 16.627.897 dokumenata, što je važan doprinos dugoročnom očuvanju povijesne istine.

Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar nastavlja svoju misiju čuvanja povijesnog sjećanja i edukacije mladih generacija o važnosti Domovinskog rata, a kontinuiran rast broja posjetitelja i učenika uključenih u programe potvrđuje značaj ove ustanove za njegovanje istine o Domovinskom ratu te njezinu ključnu ulogu u promicanju vrijednosti mira, slobode i domoljublja.

Pisane vijesti