- Objavljeno: 15.11.2024.
Dan sjećanja na žrtve iz Domovinskog rata s poručja općine Majur
Sjećanje na 54 nevine žrtve: Tragedije Majura, Kostrića, Stublja i Graboštana opominju i ujedinjuju - državni tajnik Zlatan Bašić: „Naša sloboda plaćena je mnogim životima“
Općina Majur obilježila je Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata s područja svojih naselja Majur, Kostrići, Stubalj i Graboštani. Tijekom Domovinskog rata (1991. - 1995.) u ovom kraju ubijene su 54 nevine žrtve, od kojih su velika većina bili civili.
Posebno je tragičan bio 15. studenoga 1991. godine, kada su pripadnici agresorskih snaga ubili 20 osoba - pet u Stublju i 15 u Kostrićima. Među njima je bila i najmlađa žrtva Domovinskog rata u Sisačko-moslavačkoj županiji, dvogodišnji Tomislav Jurić te najstarija, 93-godišnji Petar Bašić.
Na području Općine Majur nalazi se i najmlađa masovna grobnica u hrvatskom Pounju, nastala u rujnu 1992. godine na lokaciji Vasića Bare u Meminskoj, gdje su otkrivena tijela četvero Bošnjaka iz prijedorskog sela Čarakovo.
Obilježavanju ovog tužnog dana nazočili su članovi obitelji poginulih, nestalih i preminulih hrvatskih branitelja i civila, izaslanik Vlade RH i potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Zlatan Bašić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora župan Ivan Celjak, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić, pripadnici Ministarstva obrane i unutarnjih poslova, predstavnici susjednih lokalnih samouprava te brojni mještani.
Državni tajnik Zlatan Bašić u svom obraćanju prisjetio se tragičnih događaja te istaknuo:
„Svaki dolazak u ovaj kraj budi nam bolne uspomene i tužna sjećanja na teške ljudske sudbine i obiteljske tragedije, na počinjene zločine i nepravdu koji su zavili u crno ovo mjesto i cijeli ovaj kraj. Nažalost, cijela je naša povijest prožeta žrtvama koje su stradale samo zato što su bili Hrvati i željeli živjeti u svojoj državi, svojoj Domovini.“
Istaknuo je kako velikosrpski agresor nije uspio ostvariti svoje planove zahvaljujući hrabrosti hrvatskih branitelja i mudrom vodstvu dr. Franje Tuđmana. „Zahvaljujući hrabrosti hrvatskih branitelja i mudrom političkom vodstvu, uspjeli smo obraniti i osloboditi našu domovinu,“ naglasio je Bašić.
Župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak nazvao je 15. studenoga „jednim od najtužnijih dana Domovinskog rata“ te dodao: „Treba ponavljati da je na današnji dan ubijeno 20 naših sumještana, sugrađana... Moramo znati kako je nastala današnja Hrvatska, pamtiti žrtve i ne dopustiti da se ikad ovakvo zlo kao u Kostrićima, 'Najtužnijem selu u Hrvatskoj', ponovi.“
Počast žrtvama agresije odana je na više mjesta - Meminskoj, Majuru, Stublju i Kostrićima. Obilježavanje je završilo svetom misom ispred spomen-kapele Gospe žalosne od Kostrića, koju je predvodio sisački biskup mons. Vlado Košić.
Ovaj dan ostaje trajni podsjetnik na žrtve koje su svojom patnjom omogućile slobodu i neovisnost Hrvatske, ali i opomena da se takvi zločini nikada ne smiju zaboraviti niti ponoviti.
foto: Sisačko-moslavačka županija