- Naslovnica >
- O Ministarstvu >
- Djelokrug >
- Mjere >
- Nestale osobe >
- Žrtve II. svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja >
- 3. Kada i na koji način je moguće provoditi identifikaciju posmrtnih ostataka žrtava? >
3. Kada i na koji način je moguće provoditi identifikaciju posmrtnih ostataka žrtava?
- Ovisno o okolnostima svakog pojedinog slučaja, a temeljem standardnog operativnog postupanja pri istraživanju (postupak opisan pod br.1), odnosno temeljem dostupnih pisanih, usmenih izvora i dostupnih materijalnih dokaza pronađenih prilikom iskopavanja, Ministarstvo će odlučiti o mogućnostima provedbe identifikacije sukladno Zakon o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
- S obzirom na protok vremena, u većini slučajeva provodi se identifikacija prema utvrđenim okolnostima događaja koji su prethodili stradavanju.
- Nadležna županijska državna odvjetništva u posebnim slučajevima mogu zatražiti provedbu DNA analize.
- Provedbu DNA može zatražiti obitelj, odnosno živući srodnici, ali u tom slučaju troškove identifikacije snosi podnositelj zahtjeva.
- Što se tiče same provedbe DNA analize iz uzorka starog koštanog materijala, u obzir treba uzeti protok vremena te okolnosti u kojima su se posmrtni ostaci nalazili budući da razni faktori utječu na samu uspješnost izolacije DNA profila iz koštanog uzorka i usporedbe sa živućim srodnicima. Navedeno predstavlja ozbiljan problem u slučajevima kada se radi o masovnim grobnicama i krškim jamama, odnosno kada su posmrtni ostaci jako izmiješani, odnosno kada nije moguće provesti individualizaciju svakog pojedinca. U tim slučajevima postoji mogućnost provedbe DNA analize na način da se samo potvrdi kako se tražena osoba nalazi među izmiješanim posmrtnim ostacima, međutim kako bi se takvo što utvrdilo potrebno je provesti cjelokupnu DNA analizu na svim relevantnim kostima prisutnima na slučaju (nekad se radi od više desetaka do stotina uzorka) te takvo što nije preporučljivo zbog prethodno navedene problematike. Nadalje, potrebno je naglasiti kako ne postoji baza sa DNA profilima svih ekshumiranih žrtava iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Kako bi ona bila uspješno korištena, trebala je biti formirana od samih početaka istraživanja i iskapanja žrtava navedenog razdoblja, međutim tada DNA metodologija nije bila na razini na kojoj je danas, a također nije postojala ni tehnologija koju danas koristimo.