Gospodin Matić je izrazio zahvalnost ICMP-u na ostvarenoj suradnji, kao i svim dosadašnjim donacijama i dodao da “suradnja ostvarena s ICMP-om pridonosi učinkovitosti procesa identifikacije u Republici Hrvatskoj, ali i u susjednim državama. Republika Hrvatska identificirala je preko 80% ekshumiranih osoba, što je izrazito visok postotak i u svjetskim razmjerima.”
Ministar Matić i gospodin Holliday su razgovarali i o primopredaji komponenti ICMP-ovog Sistema za upravljanje forenzičkim podacima (ICMP fDMS) Upravi za zatočene i nestale Ministarstva branitelja Republike Hrvatske, koja je već u tijeku. Istakli su značaj uspostavljanja „Regionalne liste nestalih osoba”, koja će pomoći prilikom utvrđivanja konačnog odgovora na pitanje o broju nestalih u sukobima tijekom 1990-ih na tlu bivše Jugoslavije.
Gospodin Holliday i ministar Matić su konstatirali i da će „Regionalna lista”, na kojoj rade Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Kosovo i Crna Gora, omogućiti regionalnu dostupnost podataka iz jedne zemlje te olakšati rješavanje pravnih pitanja u vezi sa slučajevima nestalih osoba.
Hrvatska je razvila pravne, operativne i institucionalne kapacitete, neophodne za učinkovito rješavanje pitanja nestalih osoba i pružila nedvojbenu potporu potpisivanju ICMP-ove Deklaracije o ulozi države u rješavanju pitanja osoba nestalih uslijed oružanih sukoba i povreda ljudskih prava, koja je 29. kolovoza potpisana u Mostaru.
Zahvaljujući uspješnosti Zajedničkog projekta s Republikom Hrvatskom, ICMP će obrazac ove suradnje primijeniti kao model suradnje i s drugim zemljama partnerima.
Gospodin Matić je u posjet ICMP-u došao u pratnji gospodina Ivana Grujića, pomoćnika ministra branitelja na čelu Uprave za zatočene i nestale i predsjednika Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za zatočene i nestale te gospođe Višnje Bilić, tajnice Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za zatočene i nestale i načelnica Sektora za traženje osoba zatočenih i nestalih u Domovinskom ratu.