Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine

Ovogodišnjem programu ''Vukovaru - ime sveto'' prisustvovali su djelatnici Ministarstva branitelja RH predvođeni ministrom i vukovarskim braniteljem Predragom Matićem.

Osim ministra Matića, Ministarstvo su predstavljali i tajnik Kabineta ministra Bojan Glavašević te pomoćnici ministra, gospođa Nevenka Benić koja je na čelu Uprave za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji iz Domovinskog rata i gospodin Ivan Grujić, na čelu Uprave za zatočene i nestale.

Mjesec studeni u Republici Hrvatskoj u posljednjih 21 godinu obilježen je vukovarskom tragedijom. Tragični pad grada Vukovara idalje ostaje bolna točka našeg sjećanja i naše povijesti nad kojom još uvijek tražimo odgovore i smisao. Stoga opet odlazimo u vukovarsku Kolonu sjećanja oživjeti svoje prijatelje, susjede i sugrađane koji su nedužni poginuli braneći svoj grad. Odlazimo u Vukovar čuvati od zaborava žrtvu od koje počinje svako razmišljanje o povijesti i budućnosti Republike Hrvatske.

Hrvatski sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara " grada simbola hrvatske slobode. Poštujući odluku Hrvatskog sabora, ali još više poštujući svoj grad i žrtve njegova stradanja, Grad Vukovar je ove godine pripremio komemorativni program "Vukovaru " ime sveto".

U subotu navečer, 17. listopada, ministar Matić je prisustvovao svečanom otvorenju izložbe "Kroz povijest i obnovu Radničkog doma" koja se održala u gotovo u potpunosti obnovljenom Radničkom domu. Činu svečanog otvorenja prisustvovala je i gospođa Louisa Vinton, stalna predstavnica UNDP-a u Republici Hrvatskoj, gospodin Paul Vandoren, šef Delegacije EU u RH, gospodin Ivo Josipović, predsjednik RH te gospodin Željko Sabo, gradonačelnik grada Vukovara.

Nakon izložbe, ministar Matić i tajnik kabineta Glavašević otišli su na paljenje svijeća te molitvu mladih ispred vukovarske bolnice. Ministar je također upalio svijeću i ispred biste doktora Juraja Njavra, liječnika u vukovarskoj bolnici tijekom rata i prvog ministra branitelja.
Ministrova subotnja večer je završila humanitarnom večerom "Za akademsku budućnost Vukovara" u Dvorcu Eltz-Gradskom muzeju Vukovar pod pokroviteljstvom gospodina Ive Josipovića, predsjednika RH.

Sam dan sjećanja, 18. studenoga, bio je obilježen Kolonom sjećanja kojom je još jednom evociran i preživljen tragični progon iz grada u studenom 1991. godine. Kolona sjećanja započela je prigodnim programom "Vukovaru-ime sveto" u krugu vukovarske bolnice, odakle se, tradicionalno predvođena pripadnicima Hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata i članovima Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, slijevala Gundulićevom, Bolničkom, Županijskom, Strossmayerovom i ostalim vukovarskim ulicama prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.

Ministar je na Memorijalnom groblju kod spomen-obilježja položio zajednički vijenac s Koordinacijom udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Svetoj misi za sve pokojne i nestale koja se održala na Memorijalnom groblju prisustvovala je gospođa Nevenka Benić, pomoćnica ministra.

Kao član delegacije Vlade RH koju je predvodio gospodin Zoran Milanović, premijer RH, ministar Matić prisustvovao je i polaganju vijenaca na Ovčari.

Svoje sudjelovanje u programu obilježavanja 21. obljetnice vukovarske tragedije ministar Matić je završio polaganjem vijenca na otkrivanju spomen-obilježja "Otac i sin" posvećenog poginulim vukovarskim braniteljima Petru Kačiću, zapovjedniku obrane Sajmišta, i njegovu šesnaestogodišnjem sinu Igoru, inače najmlađoj žrtvi s Ovčare.
 

Pisane vijesti