Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

“Dok hodamo u Koloni sjećanja, u našim mislima i molitvama su sve naše žrtve, poginuli i ubijeni hrvatski branitelji i civili, svi naši nestali za kojima neumorno tragamo i nećemo stati dok ih ne pronađemo”, kazao je Medved

U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sudjelovao je 18. studenoga 2024. u komemorativnom programu pod nazivom "Vukovar - mjesto posebnog pijeteta", uz njega je bio i državni tajnik Zlatan Bašić, a državni tajnik Darko Nekić tim je povodom bio u Škabrnji.

Kolonu sjećanja u Vukovaru predvodili su branitelji Vukovara i obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar.

Izaslanstvo Vlade u Vukovaru predvodio je predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je tom prigodom izjavio:”Još jednom iskazujemo pijetet prema svima koji su dali svoje živote za slobodu Hrvatske, osobito ovdje u Gradu Heroju, ali i svim drugim hrvatskim braniteljima”.

Istaknuo je da je na svima nama da se na odgovarajući način odužimo braniteljima i njihovim obiteljima te da simobli Domovinskog rata budu temelj suvremene hrvatske države.

“Dok hodamo u Koloni sjećanja ulicama Grada Heroja, u našim mislima i molitvama su sve naše žrtve, poginuli i ubijeni hrvatski branitelji i civili, svi naši nestali za kojima neumorno tragamo i nećemo stati dok ih ne pronađemo”, kazao je ministar Medved, a premijer Plenković je rekao da su napravljeni veliki iskoraci u tom pogledu.

“Budimo ponosni i dostojanstveni, poklonimo se hrvatskim žrtvama i pokažimo snagu svehrvatskog zajedništva jer Vukovar i Škabrnja i sve naše žrtve to zaslužuju”, poručio je ministar Medved.

Nakon sudjelovanja u Koloni sjećanja, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata izaslanstva su odala počast svim hrvatskim braniteljima i civilima poginulim, ubijenim i nestalim u velikosrpskoj agresiji na Vukovar 1991. godine.

Počast žrtvama Vukovara odali su predstavnici branitelja Vukovara zajedno s obiteljima poginulih i nestalih hrvatskih branitelja predvođeni posljednjim zapovjednikom obrane grada Brankom Borkovićem, izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno predsjednikom Gordanom Jandrokovićem, izaslanstvo Vlade predvođeno predsjednikom Andrejem Plenkovićem te izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara.

Misu za sve žrtve iz Domovinskog rata predvodio je mons. Dražen Kutleša, nadbiskup i metropolit zagrebački i predsjednik Biskupske konferencije.

„Ako postoji nešto u našoj osobnoj ili nacionalnoj povijesti što nas može vratiti pravim vrijednostima, probuditi u nama snagu ljubavi i podsjetiti nas na uzvišene ideale radi kojih smo spremni žrtvovati vlastite živote, tada je to sjećanje na sve ono čega je ovaj grad Vukovar postao simbolom“, kazao je mons. Kutleša u propovjedi te dodao: „Gdje god se ovih dana nalazili, osjećaji su isti: duboko poštovanje, zajedništvo, ponos i odlučnost da se unatoč svim poteškoćama nastavi dalje - s istom hrabrošću i istim zanosom kojima se Hrvatska branila 1991. godine“.

Opstali smo i stojimo danas na ovom povijesnom tlu drevne Hrvatske. Ovdje smo da iskažemo poštovanje onima koji su utkali svoje živote u povijesni tijek naše domovine kako bi očuvali vjeru, nacionalni identitet i dostojanstvo, omogućivši ovom narodu da živi uzdignute glave, kazao je nadbiskup Kutleša te svoju homiliju završio riječima: “Njihova žrtva daleko nadilazi naše skromne mogućnosti da tome nešto dodamo ili oduzmemo, ali dostojno je i pravedno da im to priznanje iskažemo. Ugledajmo se stoga na one koji su slavno živjeli i umrli „za križ časni i slobodu slavnu“, i preuzmimo na sebe zadaću za koju su oni dali najveći dokaz ljubavi i odanosti. Danas ovdje jasno potvrđujemo: oni nisu živjeli i umrli uzaludno. Njihova žrtva obvezuje nas na zauzimanje za to da ova zemlja, vođena Božjom providnošću, doživi novo preporođenje slobode, poštenja i dobrote.”

U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Vukovaru najviša državna izaslanstva odala su počast i kod spomen-obilježja na mjestu masovne grobnice na Ovčari, a dan uoči u krugu Nacionalne memorijalne bolnice “Dr. Juraj Njavro” zapaljene su svijeće u spomen na sve žrtve odvedene iz te bolnice nakon okupacije Vukovara.

Ministar Medved zapalio svijeću kod biste dr. Njavre i kod središnjeg spomen-obilježja, a sudjelovao je i u komemorativnom programu kod kapelice na Putu spasa, tzv. Kukuruznom putu kojim je stizala pomoć u opkoljeni Vukovar.



Pisane vijesti