Obilježena 33. godišnjica stradavanja i okupacije Saborskog u Domovinskom ratu

„Jasna je ovo poruka da hrvatski narod pamti žrtve Saborskog, da pamti sve žrtve iz Domovinskog rata, kao temelja samostalne i suverene Republike Hrvatske. Pamti hrvatski narod hrabrost hrvatskih hranitelja, od simboličnog 5. kolovoza, kada je Čedo Bulat izdao naredbu o napadu na Saborsko, do 12. studenog kada je slomljena obrana Saborskog. Pamti hrvatski narod dvije masovne grobnice koje smo pronašli ovdje i 12 pojedinačnih. Zna hrvatski narod da još uvijek ovdje u Saborskom tragamo za osam nestalih“, rekao je ministar Medved

U Saborskom je danas obilježena 33. godišnjica tragičnog stradanja i sloma obrane tog mjesta  u Domovinskom ratu. U spomen na žrtvu i progonstvo mještana Saborskog, održan je komemorativni program koji je okupio obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i civila iz Domovinskog rata, preživjele mještane, hrvatske branitelje, predstavnike udruga iz Domovinskog rata i visoke uzvanike. Ova tužna obljetnica podsjeća na stradanja koja je Saborsko pretrpjelo početkom rata, kada su srpske snage opkolile i sravnile to mjesto sa zemljom.

U sklopu programa, održana je Kolona sjećanja koja se kretala od zgrade Općine Saborsko do spomen-obilježja masovne grobnice, odana je počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća  uz prigodna obraćanja, a održana je i sveta misa za sve stradale u Domovinskom ratu.

Obraćajući se okupljenima, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik predsjednika Vlade, rekao je: „Jasna je ovo poruka da hrvatski narod pamti žrtve Saborskog, da pamti sve žrtve iz Domovinskog rata, kao temelja samostalne i suverene Republike Hrvatske. Pamti hrvatski narod hrabrost hrvatskih hranitelja, od simboličnog 5. kolovoza, kada je Čedo Bulat izdao naredbu o napadu na Saborsko, do 12. studenog kada je slomljena obrana Saborskog. Pamti hrvatski narod dvije masovne grobnice koje smo pronašli ovdje i 12 pojedinačnih. Zna hrvatski narod da još uvijek ovdje u Saborskom tragamo za osam nestalih“. Dodao je i da trebamo „oteti od zaborava istinu, a ta istina jest da smo kao narod bili žrtva brutalne velikosrpske agresije, da smo podijeli ogromne žrtve, ali istina jest i to da Saborsko i danas živi i ima perspektivu“.

Načelnik općine Saborsko Marko Bićanić u svom govoru istaknuo je: „Na današnji dan, obilježavamo stradanje mjesta Saborskog, pada crte obrane, kada su kao kule od karata pala i sljedeća mjesta kao što su Rakovica i Slunj, a tada je stvorena jedna nova ratna crta koja je Olujom poništena. Ovi vijenci i zapaljene svijeće kazuju o Saborskom, o žrtvama Saborskog i cijele Hrvatske koje se svi mi zajedno sjećamo. Sjetimo se, zapamtimo i ne zaboravimo, a isto tako okrenimo se budućnosti i razmišljajmo o napretku ovih naših mjesta“.

Komemoraciji su nazočili i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, županica Karlovačke županije te gradonačelnici i načelnici drugih općina.

Ova obljetnica svima nama ostavlja duboku poruku o hrabrosti, patnji i otpornosti malog mjesta koje nije izgubilo svoj identitet ni u najtežim trenucima. Saborsko i dalje živi kroz sjećanje na žrtve i obnovljenu zajednicu koja prenosi istinu o prošlosti budućim generacijama.

Napadi na Saborsko započeli su 5. kolovoza 1991. godine minobacačkim granatama, a branitelji su više od tri mjeseca u okruženju hrabro odolijevali žestokim napadima. No, 12. studenoga 1991., pod općim napadom topništva, avijacije, tenkova i pješaštva, branitelji i stanovnici bili su prisiljeni napustiti Saborsko i krenuti u progonstvo koje je trajalo sve do oslobođenja u akciji Oluja. Na današnji dan prisjećamo se stanovnika Saborskog, uglavnom civila i hrvatskih branitelja, koji su tijekom napada i okupacije izgubili živote. U tim danima Saborsko je u potpunosti uništeno, uključujući crkvu sv. Ivana Nepomuka i mjesno groblje, a stanovništvo protjerano ili ubijeno. Tijela ubijenih Hrvata bila su pokopana nekoliko dana kasnije u pripremljenim masovnim grobnicama i u pojedinačnim grobnicama.

foto: Karlovačka županija

Pisane vijesti