U Mošćenici obilježena 33. obljetnica razmjene zatočenika koncentracijskog logora u Glini

„Danas se s ponosom i tugom prisjećamo svih onih koji su lišeni slobode na najokrutniji način i na one koji su prošli kroz neizrecivu patnju, mučenje i poniženje. Mnogi od njih nikada nisu vidjeli slobodu. Umjesto toga, bili su žrtve brutalnih ispitivanja i najokrutnijih oblika torture. Ta su mučenja ostavila neizbrisive ožiljke, koji ne blijede i s vremenom ne prolaze. Ne samo na njihovim tijelima, već i na dušama cijelog našeg naroda“ rekao je državni tajnik Zlatan Bašić

Kod spomen-ploče u Mošćenici obilježena je 33. obljetnice razmjene zatočenih hrvatskih branitelja i civila iz koncentracijskog logora u Glini, koji su nasilno odvedeni u logor Glina nakon pada policijske postaje u Glini 1991. godine. Ovime smo se prisjetili žrtve svih koji su prošli kroz patnje i torture tih teških vremena, kao i onih koji nisu dočekali slobodu ni povratak svojim domovima.

 „Oni koji su preživjeli pakao srpskih koncentracijskih logora najbolje znaju kroz što su prolazili, uz uskraćivanje slobode i osnovnih ljudskih prava, ne samo fizička zlostavljanja nego i poniženja ljudskog dostojanstva“ rekao je državni tajnik Zlatan Bašič, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

Dodao je da se „danas s ponosom i tugom prisjećamo svih onih koji su lišeni slobode na najokrutniji način i na one koji su prošli kroz neizrecivu patnju, mučenje i poniženje. Mnogi od njih nikada nisu vidjeli slobodu. Umjesto toga, bili su žrtve brutalnih ispitivanja i najokrutnijih oblika torture. Ta su mučenja ostavila neizbrisive ožiljke, koji ne blijede i s vremenom ne prolaze. Ne samo na njihovim tijelima, već i na dušama cijelog našeg naroda“.  

U znak sjećanja na sve stradale, predstavnici Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, podružnice Sisačko-moslavačke županije, predstavnici Sisačko-moslovačke županije i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, položili su vijence i upalili svijeće.

Ova godišnjica nosi poseban značaj za sve preživjele i članove obitelji stradalih zatočenika, te predstavlja trajni podsjetnik na stradanje, hrabrost i snagu onih koji su se suočili s neizrecivim patnjama u srpskim koncentracijskim logorima tijekom Domovinskog rata. Okupljeni su u mislima i molitvama bili s obiteljima onih koji su svoje najmilije izgubili u zatočeništvu.

Obilježavanje je organiziralo Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora, Podružnica Sisačko-moslavačke županije.

Upravo na tom mjestu u Mošćenici tijekom Domovinskog rata, nekoliko puta su bile obavljene razmjene branitelja i civila iz srpskih koncentracijskih logora, a prva i najveća razmjena dogodila se upravo 31. listopada 1991. godine kada je oko 125 hrvatskih vojnika i branitelja došlo na razmjenu, a na kraju je razmijenjeno njih oko 70.

Pisane vijesti