Sjećanje na nevine žrtve Baćina

Obilježena godišnjica jednog od najvećih zločina nad civilima u Domovinskom ratu

Nakon vukovarske Ovčare, masovna grobnica u Baćinu predstavlja najveće stratište civila iz Domovinskog rata.

Ovogodišnje obilježavanje započelo je kod spomen-obilježja „Golubica“ i spomenika pored crkve Svih svetih u Baćinu, gdje su uz brojne građane počast odali i predstavnici državnog vrha, hrvatski branitelji i predstavnici udruga iz Domovinskog rata. Među njima su bili izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes te izaslanik predsjednika Vlade, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić.

Prilikom obraćanja državni tajnik Bašić je poručio: „Danas, okupljeni ovdje u Baćinu, prisjećamo se jednog od najtežih i najtragičnijih trenutaka naše novije povijesti. Ova masovna grobnica, druga po veličini u Republici Hrvatskoj, bolna je rana našeg naroda, a činjenica da za ovaj zločin do danas nitko nije odgovarao samo produbljuje taj osjećaj nepravde.“

Bašić je istaknuo i važnost sjećanja i istine kao temelja pravednosti: „Svi mi, a posebno obitelji stradalih, nosimo u sebi bol i tugu za izgubljenim životima. No, unatoč svemu, njihova žrtva nas obvezuje da budemo dostojni slobode koju danas uživamo, slobode koju su oni nevino platili svojim životima. Naša je dužnost očuvati sjećanje i istinu, kako bi takve tragedije ostale prošlost i nikada se više ne ponovile.“

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak tom je prigodom rekao: „Vrijeme prolazi, a sjećanja ostaju. Svaki put kad se prisjećamo naših najmilijih, prisjećamo se sretnih trenutaka, no tada dolaze suze i osjećaj praznine. Svaka nevino ubijena osoba, svaki civil i svaki hrvatski branitelj, nečije su dijete, a oni će živjeti s nama sve dok su u našim sjećanjima i dok govorimo o njima.“

Baćin, malo mjesto u općini Hrvatska Dubica, svake godine postaje simbol sjećanja na strašan zločin koji se dogodio tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku. U listopadu 1991. srpske okupacijske vlasti popisale su preostale Hrvate s područja Hrvatske Dubice i Cerovljana, naredivši im da se 20. listopada okupe u vatrogasnim domovima. Većina je poslušala zapovijed, dok su neki privedeni na silu. Sutradan, 21. listopada 1991. nevine civile, uglavnom starije i nemoćne osobe, odveli su na lokaciju Skelište u Baćinu, gdje su ih pripadnici milicije i vojske tzv. SAO Krajine brutalno pogubili. U tom masakru ubijeno je 74 osoba, a 56 njih zakopano je bagerom, dok su ostali bačeni u rijeku Unu.

Sjećanje na žrtve zločina u Baćinu završeno je svetom misom za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu, održanom u crkvi Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici, gdje su okupljeni građani i uzvanici odali počast onima koji su nevino stradali.

Pisane vijesti