Svečano obilježena 30. obljetnica Bitke za Vukovar

Obilježavanjem Bitke za Vukovar odajemo zasluženo priznanje i izražavamo zahvalnost svim sudionicima obrane, jer herojska obrana Vukovara utkana je u konačnu pobjedu Hrvatske u Domovinskom ratu, istaknuo je ministar Medved

Prigodnim programom održanim 17. i 18. rujna 2021. u Vukovaru je obilježena 30. obljetnice Bitke za Vukovar, a tim su povodom na središnjoj svečanosti, uz sudionike obrane Vukovara, nazočili najviši državni dužnosnici.

Obilježavanje 18. rujna počelo je Budnicom ulicama Grada Vukovara u izvedbi Orkestra Hrvatske vojske, a potom je uslijedio mimohod ratnih zastava od Vojarne 204. brigade HV do Dvorca Eltz, gdje je održana središnja svečanost.

Svečanost je počela podizanjem hrvatske zastave na Vukovarski vodotoranj uz izvođenje državne himne. U podizanju zastave sudjelovali su pripadnici Hrvatske vojske i sudionici obrane Vukovara brigadni general Željko Živanović, pukovnik Mile Skukan i bojnik Marin Ivanković te policijski službenici PP Vukovar Bojana Alandžak i Kristijan Dudić, čiji su očevi također bili sudionici obrane Vukovara.

Svim poginulim, nestalim i umrlim vukovarskim braniteljima odana je počast minutom šutnje, a u spomen na njih nadletjeli su i borbeni avioni Hrvatskog ratnog zrakoplovstva MiG 21.

Potom su uslijedila prigodna obraćanja, a prvi se obratio zapovjednik obrane Vukovara i ratni zapovjednik 204. brigade HV-a Branko Borković – Mladi Jastreb.

Borković: Hrvatska nije slučajna država

Podsjetivši na okolnosti koje su prethodile velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku, istaknuo je važnost Bitke za Vukovar. „Bez obzira na izrazito nepovolje okolnosti u kojima smo se našli, uspjeli smo razbiti sve vojne formacije koje su djelovale na glavnom pravcu napada na Republiku Hrvatsku. Dok smo mi na ovim prostorima zadržavali i uništavali, naša braća po oružju osvajali su vojarne na teritoriju Hrvatske i uzimali naše oteto oružje“.

 „Svojom borbom, krvlju, žrtvom, patnjom, ustrajnošću i stradanjem podigli smo ljestivu morala, domoljublja, poštenja, požrtvovnosti, zalaganja i uspjeha, koja mnogima nije dostižna pa čak ni prepoznatljiva i vidljiva“, kazao je Borković, poručivši da naša domovina Hrvatska nije slučajna država i da je Hrvatska naših ruku djelo, naše dijete koje odrasta.

„Nije slučajno Bitka za Vukovar još uvijek kamen spoticanja. Kamen što ga odbaciše graditelji – postade kamen zaglavni“, istaknuo je, pozivajući sve na zajedništvo u izgradnji bolje i prosperitetnije budućnosti Hrvatske, te poručio da ne možemo mirovati dok ne riješimo sudbine svih nestalih u Domovinskom ratu.

„Danas je u Hrvatskoj vojsci i policiji puno mladih i obrazovanih ljudi, a ponosnih na ulogu i doprinos nas u Domovinskom ratu. Znamo da su spremni, odlučni, opremljeni i visoko motivirani da nas i nadmaše ako to zatreba“, kazao je Borković, zaključivši da su oni temelj i jamstvo opstojnosti cjelovite neovisne i demokratske Hrvatske.

Plenković: Bitka za Vukovar - jedna od najslavnijih stranica hrvatske ratne povijesti

„Danas odajemo priznanje čeličnoj volji i ustrajnosti hrvatskih branitelja i njihovim nadljudskim naporima kojima su zadivili i ohrabrili cijelu Hrvatsku u najtežim trenucima Domovinskog rata. Odajemo priznanje njihovom jedinstvenom vojnom podvigu, kojim su ispisali jednu od najslavnijih stranica hrvatske ratne povijesti i povijesti ratovanja uopće,“ kazao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

„Trideseta obljetnica prilika je da se danas kao slobodna i ponosna nacija podsjetimo na važnost ove bitke i da izrazimo trajnu zahvalnost domovine svima koji su u toj teškoj, ali velebnoj bitci sudjelovali. Jer uistinu malo je bitaka u povijesti s kojom bi se Bitka za Vukovar mogla usporediti, i to po svojoj geostrateškoj važnosti za obranu Hrvatske, po svom velikom psihološkom naboju koji je samo učvrstio hrvatski narod u svojoj odlučnosti da se obrani, po moralnoj pobjedi koja je tada izvojevana i koja je bila jača od oružja“, istaknuo je, dodavši da je Grad heroj tada bio Grad heroja kojima se danas poklanjamo.

Kazao je kako je mlada hrvatska demokracija pokazala tada Europi i svijetu kako se brani sloboda, kako se hrabrim srcem i uzdignute glave totalitarizam može moralno poraziti, istaknuvši kako je Vukovar još uvijek nadahnuće svima nama, on je naša trajna obveza i zalog bolje Hrvatske, okrenute budućnosti.

“U toj borbi Davida i Golijata, hrvatski su branitelji, vezivanjem neprijatelja na području Vukovara, osigurali ostatku Hrvatske tri dodatna mjeseca da se konsolidiraju hrvatske oružane snage. Brutalnost napada i opsade grada razotkrila je i kod najskeptičnijih u međunarodnoj zajednici prave namjere agresora i pokazala njegove teritorijalne pretenzije. I zato danas ovdje s pravom obilježavamo prekretničku bitku Domovinskog rata koja svjedoči o pobjedničkom, ponosnom i neslomljivom duhu hrvatskih branitelja”, kazao je Plenković.

“Pored svog značaja na bojnom polju Bitka za Vukovar odigrala je i ključnu ulogu u sazrijevanju hrvatske demokracije jer u Vukovaru su se sukobila dva svijeta: hrvatska demokracija u nastajanju i totalitarni velikosrpski režim u nestajanju. Pokazalo se da je u tom srazu dvaju svjetova, nažalost uz brojne ljudske žrtve i razaranja na koncu pobijedila demokratska Hrvatska jer je težnja za slobodom uvijek jača od nagona za porobljavanjem”, prisjetio se premijer žrtava te dodao kako, premda su stradanja tijekom Domovinskog rata i dalje bolno sjećanje, a osobito boli još uvijek 1858 nestalih, pobjednička je Hrvatska pružila ruku pomirenja i povjerenja s pogledom u budućnost.

Kazao je i kako se nastavlja s naporima da svi ratni zločinci budu privedeni pravdi, da se pronađu sve nestale osobe, promiče istina o Domovinskom ratu, odaje pijetet svim žrtvama, ali i jača Hrvatska vojska i Hrvatska policija.

“Na svima nama je da pridonesemo očuvanju političke stečevine izgrađene u proteklih 30 godina i u pogledu pomirbe, suživota i razvoja za dobrobit svih građana Hrvatske”, kazao je te zahvalio potpredsjednicima Vlade Medvedu i Božinoviću koji vode računa i o dignitetu Domovinskog rata, hrvatskim braniteljima, vojnicima i policajcima, dodavši da će tako će biti i u budućnosti “jer znamo da su oni, kao što je to bila i Bitka za Vukovar, kamen-temeljac suvremene Hrvatske”.

“Branitelji Vukovara svojim herojstvom neslomljivim duhom stekli su vječnu slavu i zauvijek osvojili srca svih Hrvata u domovini i iseljeništvu. Otada svi mi Hrvati uz svoj rodni grad nosimo u srcu i Vukovar, koji i danas, vječan kao narod , ponosno stoji. Svima još jednom čestitam 30. obljetnicu Bitke za Vukovar, a vama, koji ste dali sve za Hrvatsku iskreno i ponizno hvala”, poručio je premijer na kraju svog obraćanja.

Mareković: U Vukovaru započeli svi Bljeskovi i Oluje

U ime predsjednika Republike obratio se njegov posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata, umirovljeni general Marijan Mareković. Prisjećajući se najtežih dana herojske obrane Vukovara, kao i osjećaja zajedništva s Vukovarom i njegovom sudbinom te nade u konačnu pobjedu, poručio je tom prigodom: „Vukovar utjelovljuje sva mjesta petogodišnjeg stradanja diljem Lijepe Naše. On je postao simbolom i bolnim podsjetnikom svih žrtava koje su pale za slobodu i samostalnost Republike Hrvatske“.
Ističući kako je Bitka za Vukovar, unatoč privremenoj okupaciji grada, označila konačan početak kraja velikosrpskog projekta, kazao je kako je u Vukovaru zasađeno sjeme otpora i u Vukovaru započeli svi Bljeskovi i Oluje koji su Hrvatskoj donijeli slobodu.

„Svjesni kataklizme koju su proživjeli Vukovarci sa svojim gradom, znamo kako nijedna statistička brojka ni danas ne može vjerno pokazati svu patnju, muke i stradanja koja ste pretrpjeli“, kazao je Mareković te zahvalio svim sudionicima obrane Vukovara čija je herojska obrana ugrađena u temelje naše države, poručivši kako ta djela nisu i nikada neće biti zaboravljena. Također je pozvao sve na zajedništvo za dobrobit hrvatskog naroda i svih naših građana, zaključivši kako nas je na to obvezala žrtva naših branitelja.

Deur: Bitka za Vukovar temelj za konačnu pobjedu i izborenu slobodu

Saborski zastupnik i sudionik obrane Vukovara Ante Deur obratio se u ime predsjednika Hrvatskog sabora. „Vukovar je uvijek bio mjesto okupljanja i mjesto hrvatskog zajedništva. Ovaj put okupili smo se u povodu 30. obljetnice Bitke za Vukovar, možda ne najveće, ali nažalost najkrvavije bitke u Domovinskom ratu, kako bismo odali zasluženo priznanje svim sudionicima obrane Vukovara. Ne samo pripadnicima legendarne 204. brigade, već i redarstvenicima iz Varaždina, zengama, HOS-ovcima i svima onima koji su sudjelovali u obrani Vukovara“, rekao je Deur.

„Ako je Oluja simbol pobjede u Domovinskom ratu, što ona to svakako je i zato je slavimo kao Dan pobjede, onda su Vukovar i Bitka za Vukovar temelji utkani u tu konačnu pobjedu i izborenu slobodu.  U tih 100 dana obrane, bez Vukovara i žrtve vukovarskih branitelja ne bi bilo ni Oluje ni samostalne i neovisne hrvatske države.

Nadljudski napori i žrtva vukovarskih branitelja zaustavila je i usporila brojčano nadmoćnog neprijatelja i spasila ostatak države od većih žrtava i razaranja, a ujedno i pomogla međunarodnoj pomoći i priznanju Hrvatske,“ zaključio je Deur i zahvalio svim sudionicima Bitke za Vukovar, prisjetivši se posebno svih poginulih i nestalih u obrani Vukovara te poručio: „Njihovu žrtvu nikad ne smijemo zaboraviti i dok smo živi moramo napraviti sve da saznamo gdje su njihovi posmrtni ostaci.“

Medved: Obilježavanjem Bitke za Vukovar odajemo zasluženo priznanje svim sudionicima obrane Vukovara

O važnosti Bitke za Vukovar u izjavi za medije govorio je i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je tom prigodom istaknuo kako u godini kada obilježavamo mnoge važne jubilarne obljetnice iz Domovinskog rata posebno mjesto zauzima 30 godina Bitke za Vukovar, koja je bila vršna bitka u Domovinskom ratu.

„U obrani Vukovara sudjelovale su i druge hrvatske postrojbe, kao i mnogi branitelji pristigli iz raznih krajeva naše domovine i šire. Obilježavanjem Bitke za Vukovar odajemo zasluženo priznanje i izražavamo zahvalnost svim sudionicima obrane, jer herojska obrana Vukovara utkana je u konačnu pobjedu Hrvatske u Domovinskom ratu“, istaknuo je Medved, izrazivši zadovoljstvo odazivom brojnih vukovarskih branitelja, ratnih zapovjednika obrane Vukovara i hrvatskih ratnih vojnih invalida.

I ovom prigodom istaknuo je kako je pronalazak osoba nestalih u Domovinskom ratu i nadalje prioritet Ministarstva hrvatskih branitelja te je najavio nastavak još intenzivnijeg rada u traganju za još 1858 osoba, od kojih je za njih 1458 još uvijek nepoznata sudbina.

Središnja svečanost završila je naletom Akrobatske grupe „Krila Oluje“, a potom je uslijedilo druženje uz Najbolje hrvatske tamburaše.

U sklopu dvodnevnog programa organiziranog povodom 30 godina Bitke za Vukovar ujedno je obilježena i 30. obljetnica ustrojavanja 204. brigade Hrvatske vojske. Tim povodom na središnjem gradskom trgu građani su mogli vidjeti prikaz sposobnosti specijalne policije MUP-a i specijalnih snaga OSRH te Počasno-zaštitne bojne, kao i taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi OSRH i MUP-a, koji je bio postavljen uz šetnicu kod ušća Vuke u Dunav te brod HV-a Šokadija.

Predstavljen je i rad Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, a dio braniteljskih zadruga izložio je svoje proizvode.                 
Povodom obilježavanja 30 godina Bitke za Vukovar izaslanstva su odala počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru.

U sklopu programa 17. rujna održana je svečanost završetka radova u Vojarni 204. brigade HV-a u Vukovaru, gdje je iz Vinkovaca izmještena Inženjerijska bojna Gardijske-oklopno mehanizirane brigade HKoV-a, a toga dana na središnjem gradskom trgu održan je koncert Jazz orkestra Hrvatske vojske.

Obilježavanje je održano u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova te u suradnji s Vukovarsko-srijemskom županijom i Gradom Vukovarom, a završilo je koncertom sastava „Opća opasnost“, također na središnjem vukovarskom trgu.
 
FOTO: Vlada RH/MORH
 
 
 

Pisane vijesti