Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja u Borovu, prijeratnom Borovu Selu, 2. svibnja 2021. obilježena je 30. obljetnica ubojstva 12 hrvatskih redarstvenika, pripadnika vinkovačke Specijalne jedinice policije.
U ime predsjednika Vlade počast ubijenim policajcima odao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, a u izaslanstvu su bili potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te ministar obrane Mario Banožić.
"Danas obilježavamo 30 godina od pogibije 12 naših redarstvenika, pripadnika Specijalne policije PU Vukovarsko-srijemske županije. Iskazujemo zahvalu njima na žrtvi, na hrabrosti i na doprinosu u obrani domovine, a iskazujemo zahvalu i njihovim obiteljima na svim bolima i patnjama koje proživljavaju punih 30 godina. Nakon što smo se poklonili njihovim žrtvama na mjestu pogibije, evo nas ovdje na groblju u Vinkovcima u organizaciji Udruge dragovoljaca veterana Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije, gdje smo zajedno s njihovim obiteljima i hrvatskim braniteljima te dužnosnicima Vlade i Hrvatskog sabora i 30 godina poslije prisjetili se tog vremena i iznimno važnog događaja koji je u velikoj mjeri preokret", kazao je ministar Medved, prisjetivši se toga vremena i događaja.
"Nakon pogibije Josipa Jovića, prve žrtve Domovinskog rata, ovaj zločin koji je počinjen prema hrvatskim braniteljima od strane velikosrpskih pobunjenika uz punu potporu Srbije odnosno dragovoljaca koji su došli iz Srbije, mučko ubojstvo 12 hrvatskih policajaca teroristički je čin. To je za hrvatskog društvo i hrvatski narod bio prijelomni trenutak, bilo je potpuno jasno da nam predstoji teška borba za obranu domovine kao što je u konačnici i uslijedila. Uz Josipa Jovića, ovih 12 naših hrabrih policajaca, a moram ovdje još jednom ponoviti važnost hrvatske policije u tom razdoblju od 1990. godine pa do sredine 1991., hrvatska policija i dragovoljačke postrojbe iznijele su najveći teret obrane, potom slijedi ustrojavanje Hrvatske vojske i kasnije obrana i oslobađanje domovine. Ali ovaj čin u kolektivnoj svijesti hrvatskoga naroda, ovaj datum ostat će trajno zabilježen. Vjerujem da će mlade generacije u potpunosti imati percepciju ovog strašnog zločina počinjenog nad hrvatskim policajcima i vjerujem da će trajno ostati u pamćenju kako se nikada više ništa slično ne bi dogodilo", istaknuo je Medved.
Podsjetio je i na simboliku što je jučer, 1. svibnja obilježeno 26 godina od vojno-redarstvene operacije Bljesak i oslobađanja zapadne Slavonije, zaključivši kako se puno važnih događaja veže za početak svibnja. "I zato smo ovdje, naša Vlada svakodnevno usmjerava svoje napore za razvoj društva. U ovim teškim okolnostima kad smo okovani pandemijom i s potresima, ali u nijednom trenutku nismo zanemarili te naše najsnažnije temelje, a to su hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata. I na tom tragu ćemo nastaviti naše napore, na tom tragu pozivam sve zaista na zajedništvo jer jasno je kada smo zajedno, nema tog rizika, nema te ugroze i nema te prepreke koju nismo u stanju prevladati. I ovdje danas, sjećajući se naših hrabrih 12 policajaca mučki ubijenih u Borovu Selu, poziv je prema svima nama da smognemo snage pronaći pravi put i smjer za graditi zemlju blagostanja, u konačnici onakvu zemlju kakvu su željeli i sanjali i ovih naših hrabrih 12 policajaca koji su na današnji dan prije 30 godina mučki ubijeni u Borovu Selu", poručio je ministar Medved.
Vijence su položili i članovi obitelji ubijenih redarstvenika te predstavnici udruga policije iz Domovinskog rata, kao i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Nikola Mažar koji je tom prigodom izjavio: "Danas ovdje stojimo s dužnim poštovanjem, pijetetom, ponizno odajući počast žrtvi dvanaestorice redarstvenika. Svaka žrtva stvara i daje obavezu, a ova posebno i tu obavezu prema žrtvi moramo izvršavati svaki dan radom, pravdom i ljubavi prema domovini za koju su oni dali svoje živote".
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ustvrdio je kako je ubojstvo 12 redarstvenika bio jedan od najokrutnijih i najpodlijih zločina u razdoblju koji je povijest kasnije označila prvom fazom agresije na Republiku Hrvatsku. "Sjećamo se svih hrvatskih branitelja i s ponosom se sjećamo i uloge hrvatske policije koja je u tim prvim razdobljima rata odigrala ključnu ulogu u obrani Hrvatske. Bila je glavna meta i dala je prvu žrtvu Josipa Jovića, ali i prvu kolektivnu žrtvu, dvanaest redarstvenika", kazao je Božinović, poručivši kako je Republika Hrvatska nastala na žrtvi poginulih branitelja u Domovinskom ratu.
U Borovu je 2. svibnja 1991. godine iz zasjede ubijeno 12 hrvatskih redarstvenika nakon što su došli izbaviti dvojicu svojih kolega koje su tijekom redovite ophodnje u noći s 1. na 2. svibnja zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. Ubijeni su policajci Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.). U napadu su ranjena 23 policajca.
Foto: MORH/J.Kopi
Pisane vijesti